Jak dobrze napisać wpis na bloga po angielsku? Wskazówki, przykłady, zasady

Matury tuż tuż, a razem z nimi coraz częściej pojawia się pytanie – jak dobrze napisać wpis na bloga po angielsku?

Może się wydawać, że wpis na blog po angielsku to idealny traf spośród wszystkich możliwych form pisemnych do napisania na maturze z angielskiego. Czy aby na pewno?

Jak napisać wpis na bloga po angielsku – kto musi to umieć?

Jeżeli na bieżąco śledzicie zmiany w wymaganym zakresie materiału na maturę z języka angielskiego, na pewno wiecie, że od niedawna jedną z wymaganych form wypowiedzi pisemnej może okazać się wpis na bloga po angielsku. Z pewnością jest to dobry krok w stronę modernizacji podstawy programowej – powoli wprowadzane są zagadnienia bliższe codziennemu życiu w XXI wieku, ale czy są one łatwiejsze od starych i sprawdzonych form?

Czy regularnie czytamy blogi czy nie, każdy musi się liczyć z możliwością napotkania wpisu na bloga po angielsku do napisania na maturze. Jak się w ogóle za to zabrać?

Post na bloga po angielsku – od czego zacząć?

Pisanie bloga po angielsku, wpis na blog angielsku

Jak to często bywa z wypowiedziami pisemnymi pisanymi jako monolog, pierwszym elementem wpisu na bloga powinien być adresat. Oczywiście, nie jest to rzeczywisty wymóg dla wpisów na bloga w internecie – często znaleźć możemy wpisy, które nie zaczynają się od bezpośredniego zwrotu do adresata. Niemniej jednak, pisząc wpis na bloga po angielsku na maturze należy bezwzględnie rozpocząć wpis od zwrotu powitalnego!

Wstęp naszego wpisu określa dla kogo prowadzony jest nasz blog – używając zwrotów w stylu “Hi guys!” lub “Hello everyone!” od razu skracamy dystans z naszym czytelnikiem, traktując go jak naszego rówieśnika. Tak mógłby się zaczynać np. wpis na bloga pisanego przez nastolatka dla innych nastolatków.

W internecie możemy znaleźć mnóstwo blogów specjalistycznych, pisanych przez ludzi z szerokim zakresem wiedzy dla tych, którzy tej wiedzy szukają. Pisząc wpis na bloga po angielsku na maturze, starajmy się unikać tworzenia takich wpisów – wymagają one bardzo dobrej znajomości stylu i słownictwa, przez co tylko utrudnimy sobie pracę. Jeżeli wpis na bloga po angielsku ma być o dowolnej tematyce, warto wybrać coś lekkiego o czym trochę wiemy i lubimy o tym mówić.

Jaki styl powinien mieć wpis na blog po angielsku?

Tutaj pojawia się pierwszy problem z pisaniem wpisu na blog po angielsku – jakim stylem należy go pisać? Formalnym, czy nieformalnym?

Wszystko zależy od tematu i odbiorcy naszego wpisu. W znacznej większości przypadków wymagane będzie od nas użycie stylu nieformalnego. Oczywiście możliwe jest użycie stylu formalnego pisząc wpis na bloga, np. przy tworzeniu blogu dla przedsiębiorców czy oficjalnego bloga dużej firmy. Jeżeli chodzi o posty na blog po angielsku na maturze, egzaminatorzy przeważnie oczekują od nas wczucia się w rolę zwykłego użytkownika internetu – o ile zadanie tego od nas nie wymaga, bezpieczniej będzie użyć stylu nieformalnego.

Nie staraj się uchodzić za eksperta we wpisie na blog po angielsku na maturze – dużo bezpieczniej będzie napisać wpis opisujący naszą ostatnią wycieczkę do Pragi, niż przykładowo specjalistyczne porady odnośnie cyberbezpieczeństwa dla firm.

post na blog po angielsku pisanie matura

Wpis na angielskiego bloga – struktura tekstu

Wiemy już jak napisać post na bloga po angielsku pod względem języka, ale jakiej struktury tekstu powinniśmy się trzymać?

Mogłoby się wydawać, że wpis na bloga jest bardzo otwartą formą wypowiedzi – w końcu każdy taki wpis może w internecie zamieścić bez względu na język i strukturę tekstu. W przypadku wpisu pisanego na maturę z języka angielskiego natomiast, zachowanie odpowiedniej struktury tekstu jest kluczowe!

Jak większość wypowiedzi pisemnych które możemy spotkać na egzaminie, wpis na angielskiego bloga powinien mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wstęp powinien być bardzo krótki – jedno zdanie powinniśmy poświęcić na przywitanie się z naszymi czytelnikami, po czym zwięźle należy streścić o czym nasz wpis będzie mówić.

Przechodzimy do rozwinięcia – w tej części tekstu chcemy nawiązać do wszystkich punktów zawartych w poleceniu. Każdy punkt powinniśmy zacząć od nowego akapitu i poświęcić mu minimum 2-3 zdania. Dobrze, żeby akapity nie wyglądały zbyt mechanicznie – warto wspomnieć o naszych uczuciach i emocjach względem tego co opisujemy.

Samo zakończenie wpisu na bloga po angielsku to nic prostszego – krótko podsumowujemy wpis naszą opinią i przemyśleniami, po czym żegnamy się z czytelnikami. Możemy na samym końcu dodatkowo zachęcić czytelników do zostawienia komentarza ze swoimi przemyśleniami, lub zaprosić ich do dalszego czytania naszego bloga.

pisanie bloga po angielsku

Wybór tematu do wpisu na bloga po angielsku

W znacznej większości pisemnych zadań egzaminacyjnych na maturze z angielskiego, temat wpisu będzie z góry określony – w takim przypadku nie musimy się zastanawiać, o czym pisać. Co jednak, jeżeli sami będziemy musieli wymyślić tytuł?

Temat jest kluczowym elementem każdego wpisu na bloga, nie tylko po angielsku – wybierając temat, warto zastanowić się o czym mamy dużo do powiedzenia. Pasjonujesz się fitnessem i chcesz się podzielić z czytelnikami swoim planem treningowym? Świetny pomysł! Twoim hobby są gry komputerowe i znasz na pamięć jak pokonać każdego bossa? Podziel się swoimi radami!

Pamiętaj, pisząc wpis na bloga po angielsku na maturze nie musisz znać się na tym o czym piszesz – musisz za to sprawiać wrażenie, że się znasz! Twój czytelnik nie będzie zainteresowany wpisem, jeżeli będzie myślał, że wie więcej niż Ty.

przykład wpisu na blog po angielsku

Jak długi powinien być wpis na blogu po angielsku?

W internecie możemy znaleźć całą masę wpisów na blogach, od króciutkich wypowiedzi do opasłych esejów. Warto jednak wiedzieć, że wpis na blog po angielsku na maturze ma określoną liczbę słów, w której powinniśmy się zmieścić. O ile zadanie nie mówi inaczej, nasz wpis powinien mieć od 80 do 130 słów. Jeżeli chcemy uniknąć utraty punktów, lepiej trzymać się tych ram.

Przykładowy wpis na blog po angielsku

Teraz już powinieneś wiedzieć, jak dobrze napisać wpis na blog na maturę z angielskiego. Jeżeli nadal nie jesteś pewien swoich umiejętności i wolałbyś zobaczyć przykład wpisu na blog po angielsku, przygotowaliśmy dla Ciebie poniższy wzór:

Hi everyone!

In today’s post, I’d like to tell you a thing or two about my recent trip to Italy. It was a truly breathtaking experience and I hope my story will convince you to visit this beautiful country!

On the first day of the trip, I went to Rome. Rome was absolutely stunning, even though there were crowds of people everywhere. Seeing ancient Roman structures with my own eyes was amazing, and the food was just as tasty as they say!

On the second day, I traveled to Venice. I never imagined gondolas are so huge in reality – some of them were over 10 meters long! There were plenty of fascinating museums and art galleries, but unfortunately, I didn’t have the time to visit all of them.

I was only in Italy for a single weekend, but the trip was an absolute success. I had tons of fun and I wholeheartedly recommend visiting Italy if you never did before. If you’d like to share your experiences visiting Italy, leave a comment. See you next time!

Prosty, krótki i na temat – taki właśnie powinien być wpis na blog po angielsku. Trzymaj się zasad i wskazówek o których mówiłem wyżej, a z pewnością napiszesz go bez problemów. Powodzenia na maturze!

Dodaj komentarz